ABC inwestora – budujący

Co warto wziąć pod uwagę przy zakupie działki?

Przed zakupem działki należy się zastanowić przede wszystkim nad jej lokalizacją. Być może ma ona atrakcyjną cenę, ale miejsce niekoniecznie nam się podoba, dodatkowo dojazd jest utrudniony lub na działce zalega woda. To jedne z wielu problemów przed jakimi staniemy przy wyborze gruntu.  Najważniejsze dla nas powinno być zadowolenie z lokalizacji działki, w końcu stawiamy na niej dom, w którym będziemy mieszkać długie lata.
W pierwszej kolejności musimy zdawać sobie sprawę, że jeśli chcemy budować na zakupionej działce dom, działka musi być budowlana. Przekształcenie rolnej, o ile będzie uwzględnione w planie zagospodarowania przestrzennego, może potrwać dosyć długo.

Powinniśmy wziąć pod uwagę jak daleko od działki są media, ponieważ koszty przyłączy gazu, prądu, wody i kanalizacji mogą być bardzo wysokie i sięgać nawet wartości działki. 
Jeżeli działka nie jest na terenie płaskim, często należy zlecić badania geotechniczne, które określą warunki wodno-gruntowe pod inwestycję.  Każdy budynek powinien być odpowiednio dostosowany do gruntu, więc może być konieczna adaptacja do projektu. Trzeba pamiętać też o tym, że budowa na terenie pochyłym podniesie koszty budowy ze względu na konieczność większych nakładów materiału oraz robocizny- fundamenty.
Należy się też zastanowić nad późniejszym użytkowaniem nieruchomości na terenie pochyłym, trzeba wziąć pod uwagę trudniejszy dojazd w zimie czy problem z wjechaniem na działkę gdy jest ślisko.

Ważną kwestią są też wymiary działki. Jeśli jest zbyt wąska, może być problem z postawieniem domu wg wybranego przez nas później projektu, każda działka musi mieć odpowiednie wymiary dostosowane do danego budynku. Jeżeli zależy nam na konkretnym usytuowaniu domu i dogodnej ekspozycji wobec stron świata, a działka będzie zbyt mała, może się okazać, że zwyczajnie nie mamy na to miejsca. 
Istotną kwestią jest kwestia drogi dojazdowej do działki. Należy się dowiedzieć, czy działka ma prawnie uregulowaną drogę dojazdową. Jeśli nie, być może  istnieje możliwość dokupienia działki pod drogę, udziału w drodze lub ustalenia służebności przejazdu.


Powinniśmy także zasięgnąć informacji o planie zagospodarowania przestrzennego, które określa jakie warunki musimy spełnić przy budowie domu na danej działce- np. niemożność zrobienia dachu płaskiego. Natomiast w księdze wieczystej warto sprawdzić czy nie ma żadnych obciążeń na hipotece, ukrytych zadłużeń lub zapisu o służebności przejazdu.
Jeśli zależy nam na ciszy i spokoju, warto sprawdzić jakie jest sąsiedztwo działki- czy działka nie leży blisko spalarni śmieci, wysypiska, czy w sąsiedztwie nie są planowane budowy obiektów handlowych, lub działalności o charakterze uciążliwym w odniesieniu do mieszkaniowej funkcji tego terenu.

Rozpatrzenie wyżej wymienionych kwestii jest według nas podstawą przy wyborze działki. Nie mniej jednak są to tylko niektóre czynniki, które mają wpływ na ostateczną decyzję o zakupie. 


Jeśli mają Państwo pytania, służymy radą. 

Mam już działkę. Jakich formalności muszę dopełnić żeby móc zacząć budować?

Nasza firma kompleksowo podchodzi do tematu budowy i dopełnia wszystkich formalności za Klienta na terenie naszej głównej działalności- powiatu żywieckiego, bielskiego i cieszyńskiego.
Jeśli myślą Państwo o przystąpieniu do załatwiania formalności przed budową, proszę uzbroić się w cierpliwość. Nie jest to jednotygodniowy, a kilkumiesięczny proces.
W pierwszej kolejności zalecamy wykonać mapę do celów projektowych, co zlecamy geodecie. Zajmuje to najwięcej czasu i może potrwać kilka miesięcy.  W międzyczasie możemy wystąpić o warunki przyłączeniowe do sieci wodnej, gazowej, energetycznej, kanalizacyjnej. Po nowelizacji ustawy z 2015 roku nie ma konieczności wykonywania warunków przyłączeniowych, ale usprawnia to proces przyłączenia poszczególnych mediów do naszego budynku dlatego zalecamy pójście starą ścieżką. Po otrzymaniu mapy do celów projektowych należy zlecić wykonanie projektu zagospodarowania terenu.
Po tym, komplet dokumentów w celu uzyskania zezwolenia zanosi się do starostwa. 

Najważniejsze kwestie przy wyborze projektu.

Wybór działki i projektu powinien być przez przyszłego Inwestora doskonale przemyślany. Ilość projektów oferowanych przez rynek jest ogromna, ale pamiętajmy o tym, że nie każdy z nich pasuje na naszą działkę.
Przy wyborze projektu trzeba zwrócić uwagę na minimalne wymiary działki, może okazać się, że zakupiony przez nas grunt nie jest wystarczający na wybudowanie domu akurat wg tego projektu.
Tak jak przy wyborze działki, warto od razu zwrócić uwagę na plan zagospodarowania przestrzennego i to, czy wybrany projekt spełnia podane kryteria.
Istotną kwestią jest przemyślenie metrażu domu. Często wydaje nam się, że mały dom, metrażem porównywalny do np. naszego dotychczasowego mieszkania spełni potrzeby naszej rodziny, a przestrzeń będzie wystarczająca. Trzeba wziąć pod uwagę, że dom stwarza nam jednak większe możliwości- będziemy przechowywać  w nim rzeczy potrzebne do utrzymania porządku w ogrodzie- przyrządy ogrodowe, takie jak kosiarka czy chociażby wąż ogrodowy, a zimą będziemy chcieli zabezpieczyć grill i wypoczynek letni, rowery czy składować drewno opałowe. Jeśli mamy ściśle określony budżet, należy pamiętać, że jest wiele elementów, które znacznie podnoszą koszty budowy, a na które Klienci nie zawsze zwracają uwagę. Może to być droższy dach kopertowy czy skomplikowana geometria budynku.
Częstokroć Klienci nie mają także świadomości, że budowa podpiwniczenia jest tak kosztowna i ze względu na odpowiednie wyizolowanie termiczne i przeciwwilgociowe budynku, drenaż piwnic może pochłonąć znaczną część budżetu przeznaczonego na dom.

Jak wygląda proces budowy, czyli co składa się na poszczególne etapy budowy.

Poniższy harmonogram prac jest poglądowy, każdy jest przygotowywany indywidulanie, w zależności od działki i budynku.

  1. Wszelkie formalności związane z uzyskaniem pozwolenia.
  2. Przygotowanie terenu pod budowę- ew. wykonanie drogi, plac, niwelacja terenu.
  3. Prace ziemne, fundamenty, stan 0.
  4. Ściany parteru.
  5. Strop.
  6. Ściany piętra/poddasza.
  7. Dach.
  8. Okna elewacyjne.
  9. Instalacje.
  10. Tynki, wylewki.
  11. Ocieplenie poddasza.
  12. Wykonanie elewacji.
  13. Zagospodarowanie terenu wokół budynku, kostka betonowa, media.
  14. Ogrodzenie budynku.
  15. Wykończenie pod klucz wg indywidulanych ustaleń z Klientem. 

W zależności od warunków pogodowych budowa do stanu deweloperskiego wynosi +/- 6 miesięcy. 

Panele fotowoltaiczne

Obniż rachunki za energię elektryczną…

Jeśli mają Państwo pytania, pozostajemy do dyspozycji. 

Opracowanie Biuro Locus Home

Chcesz wycenić własny projekt?